Powszechną chorobą skóry psów i kotów jest alergiczne pchle zapalenie skóry (APZS), w przebiegu której na skutek częstych pogryzień przez pchły dochodzi do rozwinięcia się reakcji alergicznej na białka zawarte w ślinie pcheł.
U psów zmiany w postaci wyłysień są zlokalizowane głównie na tylnej części grzbietu, w okolicy nasady ogona, na brzuchu i bokach ciała.
U kotów z kolei zmiany mogą obejmować różne okolice ciała i objawiać się między innymi: strupami i wyłysieniami szyi, tylnych powierzchni ud i brzucha.
Ciekawym objawem alergicznego pchlego zapalenia skóry, typowym dla kotów jest ziarniniak eozynofilowy, które może przybierać postać grudek i guzków w jamie ustnej ( występuje przy tym niechęć do pobierania pokarmu i trudności z przełykaniem), zgrubień na brodzie i wargach oraz na tylnej powierzchni ud.
Dla obu gatunków charakterystyczny jest silny świąd i wywołane nim samouszkodzenia skóry.
Diagnostyka choroby opiera się na wywiadzie dotyczącym stosowania lub nie preparatów przeciwpchelnych, badaniu klinicznym i cytologicznym zmian skórnych oraz zaobserwowaniu odchodów pcheł na skórze zwierząt – nie zawsze jednak ta obserwacja jest możliwa ze względu na usuwanie ich przez zwierzęta w trakcie nasilonych zachowań pielęgnacyjnych.
Walka z alergicznym pchlim zapaleniem skóry opiera się głównie na zwalczaniu pcheł, nie tylko obecnych na chorującym zwierzęciu, ale też zapobiegawczym zwalczaniu ich u wszystkich pozostałych zwierząt w naszym domu oraz dokładnym odkażeniu środowiska przebywania zwierząt.
W zaawansowanych przypadkach konieczne może być zastosowanie leków hamujących świąd oraz wspomagająco lecznicze kąpiele w szamponach łagodzących stan zapalny skóry.
Za zdjęciu widzimy psa Majora, którego rozległe wyłysienia były spowodowane alergicznym pchlim zapaleniem skóry.
Przede wszystkim musimy pamiętać o regularnej profilaktyce !