Niedoczynność tarczycy to częsty problem u psów głównie ras średnich i dużych np. goldenów, labradorów, owczarków niemieckich, beagli. To, że dana rasa nie jest wymieniana wśród ras predysponowanych, nie oznacza, że nie może ona u niej wystąpić.
Pierwszym objawem jaki może się pojawić w związku z niedoczynnością tarczycy, jest tycie przy niezmienionym apetycie, bądź odczucie, że nasz pies się „zestarzał”. Najczęściej notuje się problemy związane są z nieprawidłowym funkcjonowaniem skóry np. pojawieniem się symetrycznych wyłysień na tułowiu z ciemno zabarwioną skórą, nawracającymi stanami zapalnymi samej skóry czy uszu.
Niedoczynność tarczycy może także powodować złe funkcjonowanie układu nerwowo-mięśniowego, skutkujące osłabieniem mięśni i np. pojawieniem się przełyku olbrzymiego, zanikiem głosu czy np. nietrzymaniem moczu u suk niesterylizowanych.
Inne objawy, które mogą nasunąć podejrzenie niedoczynności tarczycy to brak rui, bądź ruje nieregularne oraz brak możliwości zajścia w ciążę. U samców natomiast może powodować zanik jąder. Objawy okulistyczne jak np. gromadzenie się złogów lipidów w rogówce, wcale nie są rzadkością przy tej jednostce chorobowej.
W celu postawienia diagnozy należy wykonać badani krwi. Oznacza się poziom hormonów tarczycy - T4, fT4 oraz czasem cTSH (specyficzny psi TSH). Ważne jest, aby badania te były wykonywane w laboratorium weterynaryjnym. Przy obniżonych wynikach fT4, T4 i z prawidłowym bądź podwyższonym poziomem cTSH, wdraża się leczenie.
Warto zaznaczyć, że do leczenia niedoczynności tarczycy u psów należy stosować preparaty przeznaczone do leczenia u tego gatunku, a nie farmaceutyki ludzkie. Istnieją doniesienia naukowe na temat tego, że ludzkie preparaty mają inną biodostępność w przewodzie pokarmowym psów i ludzi, przez co nie są dobrym wyborem.
Terapia polega na przyjmowaniu 2 x dziennie tabletek przez psa. Dawkę ustala lekarz weterynarii i dobiera ją do aktualnego stanu zdrowia pacjenta. Po pierwszych 4 tygodniach leczenia ponownie bada się poziom hormonów i odpowiednio modyfikuję dawkę, bądź zostawia taką jaka jest, jeśli wyniki znacząco się poprawiły.
Czas ustąpienia objawów jest różny i zależy od ich rodzaju. Już po pierwszym tygodniu leczenia można zauważyć poprawę ogólnego stanu i zwiększenie aktywności psa. Zmiany skórne ustępują mniej więcej po 1-2 miesiącach leczenia, ale na całkowity odrost włosów można czekać nawet kilka miesięcy. Także objawy neurologiczne mogą potrzebować nawet kilku miesięcy leczenia.
Terapia niedoczynności tarczycy u psów trwa do końca życia, jednak w przypadku dobrej reakcji na leczenie można przejść na podawanie tabletek 1 raz dziennie.