Medycyna weterynaryjna się zmienia. Mamy coraz więcej możliwości i narzędzi dzięki, którym można lepiej i dokładniej diagnozować pacjentów oraz monitorować proces leczenia. Poniżej znajduje się przekrój ogólnie dostępnych badań oraz sytuacje, w których należy je wykonać.
Badania krwi – morfologia i biochemia
Mówią nam o funkcjonowaniu całego organizmu. Dzięki nim możemy wykryć szybko stanu zapalne, nieprawidłowe działanie narządów wewnętrznych, mimo braku objawów u zwierzęcia a także wiele chorób układowych.
Wykonanie badań krwi zalecane jest właściwie u każdego chorego zwierzęcia. Doborem konkretnych parametrów zajmie się lekarz weterynarii po wstępnej ocenie klinicznej. Warto wspomnieć, że podstawowe badanie krwi zalecane jest także przed każdym, nawet planowym zabiegiem takim jak np. kastracja u młodego zwierzęcia.
Starsze zwierzęta (powyżej 7 roku życia) powinny mieć badaną krew profilaktycznie, przynajmniej jeden raz w roku.
Badania moczu
Ogólne badanie moczu wraz z oceną osadu zalecane jest nie tylko u zwierząt wykazujących problemy z układem moczowym, ale także w przypadku innych chorób. To samo dotyczy posiewu moczu – zalecany jest np. w cukrzycy, aby sprawdzić czy np. mimo braku jawnych problemów z drogami moczowymi nie ma infekcji. Kolejnym badaniem jest sprawdzenie poziomu białka w moczu – bardzo pomocne np. przy wykrywaniu chorób kłębuszków nerkowych czy monitorowaniu pacjentów z przewlekłą chorobą nerek.
Badanie kału na obecność pasożytów – obecnie zaleca się aby przynajmniej 1 raz w roku badać kał zwierząt w tym kierunku, nawet jeśli nie występują objawy kliniczne i zwierzę jest regularnie odrobaczane.
Pomiar ciśnienia krwi – coraz częściej to badanie jest dostępne w weterynarii. Ważne jest szczególnie u starszych pacjentów, ale można wykonywać je w każdym wieku. Szczególnie ważne jest u zwierząt z problemami kardiologicznymi, nadczynnością tarczycy i chorobami nerek. Jest to też jedno z podstawowych badań wykonywanych u kotów.
Diagnostyka obrazowa
Obecnie w Polsce mamy do wyboru badania takie jak: RTG, USG, CT i MRI, scyntygrafia. To, które z tych badań jest potrzebne, zależy od istniejącego problemu. Najbardziej dostępne i najmniej kosztowne jest badanie RTG i USG. To też zwykle jest często pierwszy wybór lekarza. Badanie RTG pozwala nam zobrazować kości, a także tkanki miękkie ale raczej ich kształt, wielkość oraz zawartość w nich powietrza. Badanie USG służy do badania tkanek miękkich i oceny ich budowy oraz zawartości i klarowności płynu jaki się w nim znajduje. Istnieją jednak jednostki chorobowe, które wymagają bardziej specjalistycznego sprzęty i wtedy najlepiej zobrazować narządy za pomocą CT lub MRI. Dotyczy to dość często np. chorób neurologicznych.
Czasy kiedy stan zdrowia psa czy kota oceniało się tylko i wyłącznie na podstawie objawów i badania klinicznego minęły bezpowrotnie. Mając w ręku takie możliwości diagnostyczne, warto z nich korzystać, jednak mimo wszystko należy zapamiętać bardzo mądrą maksymę: „leczy się pacjenta, a nie jego wyniki”.